Zima je v tradiční čínské medicíně (TČM) považována za období největšího klidu a návratu k sobě. Toto jinové období je spojeno s elementem vody, který ovlivňuje především ledviny a močový měchýř. O zimě jsme psali v našem předešlém článku. 

Emoce a zima

V tradiční čínské medicíně (TČM) se každé roční období spojuje nejen s určitými orgány a elementy, ale také s emocemi, které mohou ovlivnit naše tělo i mysl. Zima, jako nejvíce jinové období, je spojena s elementem vody, jehož dominantní emocí je strach. Tento strach však nemusí být jen negativní emocí, může mít i ochranný a motivující charakter, pokud je správně vyvážen. Pojďme si tedy o „strachu“ říct více.

Strach v kontextu TČM

Strach je jistě přirozená emoce, která nám pomáhá čelit nebezpečím a ochraňuje nás před riziky. Strach s námi byl odjakživa. Pokud je však strach dlouhodobý nebo přehnaný, oslabuje ledviny, hlavní orgán zimy. 

Ledviny jsou považovány za sídlo naší životní esence (ťing) a jejich oslabení se může projevit na mnoha úrovních, například:

  • Únavou a vyčerpáním
  • Sníženou schopností čelit stresu. Nezapomeňme, že pokud v zimě nebudeme odpočívat, nadcházející dřevěné období (jaro) nám to vrátí i s úroky.
  • Fyzickými problémy, jako jsou bolesti zj. dolních zad nebo oslabená imunita.

Emoční rovnováha v zimě – jak na ní?

Zima je období, kdy je přirozené obracet pozornost dovnitř, do svého nitra. Práce s emocemi je proto důležitou součástí péče o zdraví v tomto ročním období. K vyvážení emocí a podpoře ledvin doporučujeme:

1. Sebereflexe a klid

Vyhraďte si čas na sebe – pište si deník, meditujte nebo praktikujte tiché rozjímání. Sebepoznání pomáhá porozumět svým emocím a lépe s nimi pracovat. Navíc perfektně odpovídá tomuto chladnému období.

Nechte strach vyplout na povrch a zkuste ho zpracovat. Ptejte se sami sebe: „Čeho se bojím?“ a „Co mohu udělat, abych tuto situaci změnil/a nebo přijal/a?“ Pokud máte pocit, že je toho strachu trochu moc, nebojte se požádat specialistu o pomoc. Žijeme v náročné době a emoce nás někdy ovlivňují až moc.

2. Podpora odvahy a vůle

V TČM se strach přirozeně vyvažuje odvahou a pevnou vůlí, které také spadají pod element vody. Praktikování cvičení QI GONG nebo Tai-chi umí posílit ledviny, zlepšit stabilitu mysli a přináší pocit uzemnění, to je první tip. 

Stanovujte si jen drobné cíle, které dokážete splnit. Každý úspěch posiluje vaši sebedůvěru a naopak oslabuje strach, což je žádoucí.

Zkuste se zbavit podnětů v životě, které ve vás vyvolávají pocit strachu. Rozumíme, že to nemusí fungovat hned, ale malými krůčky umíte dosáhnout velkých věcí.

3. Posilování mezilidských vztahů

Pocit osamění v nás může v zimě zesilovat strach a nejistotu, a proto doporučujeme zaměřit se na udržení kontaktu s blízkými. Sdílejte  mezi sebou své pocity a nechte si poradit nebo pomoci, pokud jsou negativní pocity příliš silné, nebojte se prostě říci si o pomoc.

Zkuste praktikovat vděčnost, zaměřte se na pozitivní aspekty svého života a pište si seznam věcí, za které jste vděční. Často pak zjistíme, že v běžném životě máme spoustu elementů, za které jsme vděční, ale už si je ani neuvědomujeme.

4. Očistné rituály, zejména ty mentální

Zima je vhodná doba pro mentální „detoxikaci“. Naším tipem je sepsat si všechny negativní vzorce myšlení, staré strachy nebo nevyřešené konflikty a na na těch začít postupně pracovat. 

5. Strava a harmonizace emocí

Potraviny, které podporují ledviny, mohou nepřímo ovlivnit i emocionální rovnováhu.  Zkuste se zamyslet nad svou stravou a vnímat potraviny jako „lék“. Je velký rozdíl, zda snídáme teplou polévku nebo studený jogurt. Studené potraviny totiž oslabují naše ledviny a tedy posilují pocit strachu.

Tip: Doplňte tedy stravu o teplé vývary, černé fazole, sezam, vlašské ořechy a mořské řasy či kvašenou zeleninu.

6. Bylinná podpora

Existuje mnoho bylin, které lze doporučit pro podporu ledvin. Naší snahou však není doporučovat vám konkrétní byliny ani směsi, protože je třeba vždy postupovat individuálně. Navíc filozofií projektu ZdravíBaví je prevence, ne rady „jak něco léčit“. 🙂

Meditace pro uvolnění strachu

Chceme být konkrétní, a tak i zde přidáváme jeden tip.

Zkuste jednoduché cvičení:

1. Posaďte se pohodlně na klidném místě a zavřete oči, doporučujeme vypnout televizi i hudbu.

2. Soustřeďte se na svůj dech – představte si, že s každým výdechem uvolňujete napětí a strach.

3. Představte si, že stojíte například u klidného jezera. Voda je průzračná a odráží váš klid. Nechte své obavy rozplynout ve vodní hladině.

4. Pomalu otevřete oči a poděkujte si za čas věnovaný sobě.

Toto krátké cvičení můžete praktikovat kdykoli, kdy vás negativní pocity přepadnou a je toho na vás už trochu moc.

Pozn. Vhodnost dechových cvičení konzultujte se svým terapeutem, nemusí být totiž vhodné pro lidi trpící úzkostí nebo jinou psychickou poruchou. 

Zima je výzvou k péči o vnitřní stabilitu. Práce s emocemi, zejména se strachem, je klíčem k tomu, abychom si uchovali harmonii a posílili své zdraví na všech úrovních….a tak si třeba uvařte svůj oblíbený čaj, sedněte do velkého ušáku a začtěte se do krásné knihy. 

Příjemné a klidné zimní období přeje Kamila ze @zdravibavi.